Gram w matmę

Projekt realizowany dzięki finansowaniu przez Fundację mBanku, w ramach programu grantowego mPotęga.

Jego celem jest stworzenie pomocy dydaktycznych w formie gier np.: domino matematyczne, gry planszowe, matematyczny Piotruś, matematyczne memo, prawda-fałsz, itp. służących do powtórzeń i utrwaleń wiadomości i umiejętności matematycznych przed sprawdzianami i egzaminem ósmoklasisty.



Efekty projektu „Gram w matmę” PDF Drukuj Email

W czasie trwania projektu sfinansowanego przez Fundację mBanku powstało pięć gier matematycznych:

  • Matematyka w 15 sekund - gra polega na rozwiązywaniu zadań w 15 sekund. Nowatorskim rozwiązaniem w tej grze jest to, że jedna z wartości w zadaniu jest zmienna i wynosi tyle, ile gracz wyrzucił kostką do gry o wartościach od 1 do 12.
  • Nie dziel przez 0 jest Piotrusiem matematycznym
  • Matematyczne Monopolly – jest to gra przypominająca tradycyjne monopolly, jednak gdy gracz stanie na polu SZANSA lub KASA BANKOWA pobiera kartę z matematycznym zadaniem, które musi rozwiązać.
  • Matematyczne memory
  • Bryły mi nie straszne - gra polega na wykonywaniu zadań z kart – zbudowaniu bryły, a następnie dokonaniu obliczeń.

 
Turniej gier matematycznych PDF Drukuj Email

18 grudnia w klasach 7 odbył się turniej gier matematycznych. Uczniowie mieli za zadanie zagrać w gry przygotowane przez uczestników projektu "Gram w matmę" sfinansowanego przez Fundację mBanku. Młodzież w praktyce sprawdziła zrozumienie instrukcji oraz pytań/zadań w grach.

 
Pierwsze widoczne efekty PDF Drukuj Email

Kolejny miesiąc prac nad grami zaowocował widocznymi efektami. Uczestnicy zajęć Gram w matmę sfinansowanych przez Fundację mBanku, przygotowali karty do gier Nie dziel przez O, memo oraz Matematyka w 15 sekund, wydrukowali je i zalaminowali. Klaruje się również plansza do gry Biznes matematyczny.

Uczestnicy są bardzo kreatywni i wciąż wpadają na nowe pomysły. Ostatnim z nich jest przygotowanie gry dotyczącej geometrii, wykorzystującej słomki konstrukcyjne. Zadania do niej zostały już ułożone, słomki zakupione.

Wszyscy nie mogą się doczekać ukończenia prac oraz turnieju gier matematycznych, który będzie testem powstałych produktów w praktyce.

 
Kolejny miesiąc prac nad grami PDF Drukuj Email

Kolejne zajęcia zrealizowanych w ramach projektu „Gram w matmę” sfinansowanego przez Fundację mBanku, przebiegały w bardzo pracowitej atmosferze. Uczniowie w trakcie zajęć przygotowywali bazę zadań matematycznych, które wykorzystają w grach. Jedna z grup przygotowuje planszę do gry „Biznes matematyczny”.

W trakcie pracy pojawiają się kolejne pomysły dotyczące modyfikacji gier. Grupa przygotowująca grę „15 sekund matematycznych” wpadła na pomysł poszerzenia wariantów zadań dzięki zastąpieniu jednego ze składników zadania liczbą wylosowaną poprzez rzut kostką. Uczniowie zaczęli również przygotowywać opakowania, w których gry będą przechowywane, ozdabiali je i tytułowali, wykorzystując zakupione materiały papiernicze.

 
Zaczynamy tworzenie gier PDF Drukuj Email

W czasie trzech pierwszych zajęć zrealizowanych w ramach projektu „Gram w matmę” sfinansowanego przez Fundację mBanku, uczniowie w całym zespole projektowym podejmowali decyzje, jakiego rodzaju gry matematyczne będą tworzyć. Prezentowali różne pomysły, dyskutowali nad wyborem tytułów gier i ich treści matematycznych.

Następnie uczestnicy zajęć podzielili się na podzespoły, które będą opracowywać wybrany rodzaj gry. W podzespołach analizowali działy matematyczne i wyciągali z nich ważne treści, które pojawią się w grach. Opracowywali formuły gry. Podzielili się zadaniami. Stworzyli listę potrzebnych materiałów.

 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2