Odszyfruj świat

Projekt sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga.

W czasie cyklu zajęć uczniowie poznają dzieje kryptografii, dowiedzą się jakie znaczenie szyfrowanie miało w czasie II Wojny Światowej i czy jest wykorzystywane dziś. Następnie pod okiem nauczyciela poznają różne rodzaje szyfrów podzielone wg zasady ich konstruowania. Poznają praktyczną stronę szyfrowania czyli zmierzą się z koniecznością odkodowania wiadomości w czasie różnych zabaw. Kolejnym etapem będzie podzielenie uczniów na zespoły 3-4 osobowe w których przygotują opisy poznanych szyfrów z uwzględnieniem historii powstania. Projekt zostanie przypieczętowany zebraniem prac uczniów w jedną księgę szyfrów, która zostanie udostępniona w bibliotece szkolnej i wykorzystana np. przez uczniów klas 7-8 w czasie gry realizowanej w ramach projektu "Ukryj tajemnice".Tworzenie ksiąg szyfrów PDF Drukuj Email

Na czerwcowych zajęciach uczestnicy zajęć „Odszyfruj świat”, sfinansowanych przez Fundację mBanku, kończyli tworzenie ksiąg szyfrów. Księgi zawierają opisy szyfrów poznanych na zajęciach. Uczniowie zadbali nie tylko o treść, ale również wygląd swoich dzieł.

 
Zajęcia w kwietniu "Odszyfruj świat" PDF Drukuj Email

W kwietniu uczestnicy zajęć „Odszyfruj świat” poznali ostatnie dwa szyfry i metody ich działania. Szyfr Pitagorasa i szyfr "Tabliczka Mnożenia" nie są już dla nich tajemnicą. W ten sposób zakończyli zgłębianie tajników odszyfrowywania świata. Teraz zbierają całą poznaną wiedzę i opracowują ją do umieszczenia w księdze szyfrów. Efekty pracy pokażą później :)

 
Marcowe zajęcia z szyforwania PDF Drukuj Email

W marcu uczestnicy zajęć „Odszyfruj świat” dofinansowanych przez fundację mBanku poznali szyfr „Luty Zima Kole”. Zostanie on opisany w księdze szyfrów, gdyż jest to szyfr nieskomplikowany i może zostać wykorzystany w zabawach i grze terenowej.

Uczniowie poznali również szyfr Ottendorfa lub inaczej książkowy oraz szyfr spiralowy. Przystąpili także do sporządzania księgi.

 
Jak odszyfrowywaliśmy świat w lutym PDF Drukuj Email

Na zajęciach „Odszyfruj świat”, realizowanych w Szkole Podstawowej w Książenicach, sfinansowanych przez Fundację mBanku, uczestnicy zastanawiali się jak opisać drogę w sposób zrozumiały tylko dla wtajemniczonych. Uczniowie wymyślali swoje systemy - ciekawe czy zgadniecie w jaki sposób tu opisano trasę: TVPLXPI :)

Uczestnicy poznali również szyfr zegarowy.
W związku ze zmianą planu lekcji grupa rozbiła się na dwie mniejsze. Fakt ten wykorzystaliśmy do wymiany zaszyfrowanych wiadomości i przetestowania swoich umiejętności szyfrantów.

 
Zajęcia z szyfrowania w grudniu PDF Drukuj Email

W pierwszym tygodniu grudnia na zajęciach sfinansowanych z programu mPotęga obie grupy poznały szyfr ułamkowy. Prowadząca przybliżyła uczniom zasady działania tego szyfru, a potem uczestnicy zajęć wysyłali sobie nawzajem zaszyfrowane wiadomości.

W drugim tygodniu grupa starsza biorąca udział w zajęciach „Ukryj tajemnice" zastanawiała się i opracowywała zagadki dla uczniów szkoły, które są częścią realizacji projektu.
Natomiast grupa młodsza, biorąca udział w zajęciach „Odszyfruj świat” nieoczekiwanie musiała zmierzyć się z tajnymi agentami, którzy chcieli przechwycić materiały z naszych zajęć. Grupa rozszyfrowywała wiadomość nadaną przez prowadzącą, która musiała się ukrywać :)

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2